Month: wrzesień 2019

2019 września 18 – Święto naszej parafii

Święto naszej parafii – odpust

Jak co roku 18 września przypada święto św. Stanisława Kostki, patrona Polski i naszej parafii. Tegorocznej sumie odpustowej przewodniczył ksiądz Paweł Zalewski, proboszcz parafii Wysoka, który wygłosił również kazanie. Obecni na Mszy z pewnością zapamiętali te szczególne słowa, słowa będące nawoływaniem do świętości, czyli lepszego, wartościowszego życia: „Bądźcie świętymi!”.

Uroczystość uświetnił chór pw. Świętej Cecylii z parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata z Bydgoszczy z panem Leszkiem Rusinkiem na czele, w którym śpiewa także nasza parafianka.

31 sierpnia 2019 Pielgrzymka do Gniezna

Pielgrzymka do Gniezna

31 sierpnia odbyła się pielgrzymka ministrantów, aspirantów, lektorów oraz ich rodzin zorganizowana przez księdza proboszcza Macieja.

Wyjechaliśmy rano o 7.00, by od godziny 9.00 zwiedzać Muzeum Początków Państwa Polskiego z ciekawą multimedialną formą. Stamtąd przeszliśmy do gnieźnieńskiej katedry, nazywanej matką polskich kościołów, a jednocześnie Bazyliką Prymasowską Archikatedralną pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tu pod opieką przewodnika obejrzeliśmy jej wnętrze z licznymi ołtarzami bocznymi, nagrobkami i drogocennym relikwiarzem Świętego Wojciecha. Zeszliśmy także do podziemi, zwiedzając podziemną trasę turystyczną, gdzie znajdują się relikty trzech pierwszych kościołów, poprzedników obecnej katedry, wzniesionych na Wzgórzu Lecha przez Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Następnie podziwialiśmy najwspanialszy element romańskiego wystroju zachowany do teraz, będący najcenniejszym zabytkiem polskim o znaczeniu ogólnoeuropejskim, czyli Drzwi Gnieźnieńskie. Odlane zostały z brązu pod koniec XII w., mają 3,25m wysokości i każde ze skrzydeł zawiera dziewięć scen z legendy o św. Wojciechu. Potem udaliśmy się na jedną z wież katedry, pokonując 239 schodków, by podziwiać z wysokości 55 metrów nad Wzgórzem Lecha panoramę miasta. Kolejnym punktem naszej pielgrzymki było Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne, w którym przewodnikiem był nasz ksiądz proboszcz, bowiem czas przygotowania do kapłaństwa spędził w tej uczelni, a dokładnie 6 lat. Szkoda, że byliśmy tam tak krótko, gdyż ciekawostki z życia kleryka oraz liczne anegdoty z tamtego okresu rozbawiły wszystkich.

Na koniec poszliśmy na gnieźnieński rynek, a o 15.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Z radością wspominamy ten wyjazd i już czekamy na następny w przyszłym roku.