Month: listopad 2019

Nominacje naszych ministrantów w bydgoskiej Katedrze

Nominacje naszych ministrantów w bydgoskiej Katedrze

 

W święto Chrystusa Króla Wszechświata 24 listopada odbyła się uroczystość nominacji ceremoniarzy liturgicznych i błogosławieństwo lektorów przez księdza biskupa Jana Tyrawę w katedrze.

Obchody Dnia Lektora rozpoczęły się od spotkania w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej. Błogosławieństwo do pełnienia funkcji lektora otrzymało 65 osób, w tym dwóch ministrantów z naszej parafii Marcin i Piotr Pastuszakowie. Natomiast ceremoniarzami ustanowiono 41 osób, wśród których byli również nasi przedstawiciele służby liturgicznej: Kamil Śliwa i Stanisław Włodarczyk. Wszyscy kandydaci uczestniczyli w specjalnych kursach – lektorzy w ramach swoich dekanatów, a ceremoniarze – w seminarium, kończąc swoją formację egzaminem. Kamil ze Stasiem (zachęceni przez księdza proboszcza Macieja Andrzejewskiego) uczestniczyli w kursie od października 2018r. i przez rok przygotowywali się do dzisiejszej nominacji. Na znak przyjętej funkcji otrzymali krzyże, które odtąd będą nosić na albie a także specjalne legitymacje ceremoniarza Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Bydgoskiej.

Podjęte przez Marcina, Piotra, Stasia i Kamila wyzwanie to kolejny etap w ich duchowym rozwoju. I tego im życzymy, odwagi w podejmowaniu następnych kroków i wzrastania w objęciach Bożej miłości. A Duch Święty niech działa w ich sercach i umysłach!

R. Ś.

Ach, co to był za bal…

Ach, co to był za bal…

Tradycją stał się już w naszej parafii organizowany przez księdza proboszcza Macieja Andrzejewskiego Bal Świętych. Przybyła na niego w czwartkowy wieczór spora gromadka świętych.

Po odmówieniu litanii i odśpiewaniu piosenki z repertuaru „Arki Noego” dzieci szukały w kościele świętych, których bardzo dobrze pani katechetka ukryła w konfesjonale, między ławkami i na ołtarzu. Dzięki tej zabawie najmłodsi mogli usłyszeć ciekawostki o postaciach, za które się tego dnia przebrały. Na wspólnym pamiątkowym zdjęciu zrobionym przez pana Rafała można dostrzec: św. Jana Pawła II, św. Teresę, św. Marię, św. Faustynę, św. Franciszka, św. Jadwigę, św. Mikołaja czy św. Antoniego.

Następnie korowód świętych przeszedł ulicą w stronę Gądecza. Ciemność rozświetliły lampki niesione przez dzieci, a w okolicy rozbrzmiewał śpiew tej wesołej gromadki.

W dobrych nastrojach, trochę przemarznięci, wszyscy przekroczyli próg salki katechetycznej, gdzie czekały słodkości przygotowane przez rodziców. I tu nastąpiła najgłośniejsza część spotkania: konkursy z nagrodami i tańce…, a nad całością czuwała pani Ania. Święci pogubili aureole, a ich buzie umazały się czekoladą, więc bal chyba można uznać za udany.

I. Nadolna

Prace wykonane w tym roku na cmentarzu

Prace wykonane w tym roku na cmentarzu

W tym roku nasz cmentarz parafialny bardzo się zmienił, można powiedzieć, że wypiękniał, gdyż zmiany są znaczne i widoczne już po wejściu na jego teren:

Oto zestawienie wykonanych prac:

– usunięte zostały i wyfrezowane korzenie pozostałe po wycięciu drzew,

– rozwieziona została ziemia, a cały teren wyrównany, także wzdłuż chodnika, by nie było różnic poziomu,

– posiano trawę przy grobach urnowych oraz na pozostałej powierzchni cmentarza,

– położono chodnik przy wiacie z narzędziami oraz dojście do śmietnika a także plac pod śmietnik,

-wokół przestrzeni przy narzędziowni posadzono tuje, a plac pod śmietnik obsadzony został ligustrami,

– przeniesiono hydrant w centrum cmentarza w pobliżu krzyża,

– odnowiono płot i bramę w części frontowej poprzez odmalowanie farbą.

Ponadto przeprowadzona została inwentaryzacja wszystkich grobów na cmentarzu, a w konsekwencji założona strona cmentarza na portalu cmentarnik.net. Tym samym każdy może, korzystając z wyszukiwarki na stronie naszej parafii, znaleźć grób zmarłego, a nawet zobaczyć jego zdjęcie. Strona jest bardzo przejrzysta i elegancka.

Opracowany regulamin cmentarza zamieszczony jest na stronie internetowej oraz w formie baneru przy wejściu na cmentarz. Jest tam także wizualizacja fotograficzna położenia grobów w danych sektorach.

R. Ś.

Rozstrzygnięcie konkursu na własnoręcznie wykonany różaniec

Rozstrzygnięcie konkursu

na własnoręcznie wykonany różaniec

Maryja ukazująca się pastuszkom z Fatimy konsekwentnie prosi je o modlitwę różańcową. Ta prośba powtarza się jak refren: „Odmawiajcie codziennie Różaniec (…)”. Kończy się październik, miesiąc, podczas którego odmawiamy różaniec, a przecież Matka Boża prosiła o modlitwę każdego dnia. Czy podejmujemy się tego? Z takim przesłaniem ogłoszony został tegoroczny konkurs na najpiękniejszy różaniec.

30 października po wieczornej Mszy św. został on rozstrzygnięty.

W tym roku wzięło w nim udział ponad 20 dzieci, które wykonały różaniec samodzielnie lub z pomocą rodziców czy dziadków. Wyniki ogłosił ksiądz proboszcz Maciej Andrzejewski wraz z panią katechetką Iwoną Langner.

Tegorocznym zwycięzcą została Julia Nawrocka, której różaniec tworzyły wycięte z papieru serduszka. Wyjątkowość tego dzieła stanowiły intencje, które umieściła na każdym koraliku (serduszku): za rodziców, za sąsiadów, za dzieci głodujące w Afryce… To tylko kilka, które zostały odczytane podczas prezentacji, a było ich tyle, ile koralików w różańcu. Pomysł niezwykły, świadczący o wyjątkowej wrażliwości.

Drugie miejsce zajęła Łucja Miller, która z pomocą mamy wykonała różaniec z szyszek, a trzecie jej siostra Róża Miller z różańcem z różnokolorowej modeliny.

22 dzieci otrzymało nagrody pocieszenia i dyplomy oraz różańce na rękę, którymi obdarowane zostały także wszystkie inne dzieci będące w kościele.

Uczestnikom gratulujemy pomysłowości, ale także gotowości do podjęcia się trudu wykonania różańca. Cieszymy się, że zaangażowały się w to całe rodziny i mamy nadzieję, że te różańce posłużą do codziennej wspólnej modlitwy.

R. Ś.

1 listopada -Dzień Wszystkich Świętych

DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Jak co roku 1 listopada obchodziliśmy Dzień Wszystkich Świętych. O godzinie 11.30 rozpoczęła się na cmentarzu Msza Święta, której przewodniczył ksiądz proboszcz Maciej Andrzejewski. Licznie zgromadzeni bliscy zmarłych pochowanych na naszym cmentarzu uczestniczyli nie tylko w Eucharystii, ale i w modlitwie różańcowej podczas procesji wzdłuż alejek cmentarnych.

Jak możemy pomóc zmarłym?

1. Ofiarowanie w ich intencji Mszy św. i Komunii św.
2. Przebaczenie zmarłemu wszystkiego, czym wobec nas zawinił.
3. Post, jałmużna, ofiarowane odpusty.
4. Modlitwa, w tym modlitwa wypominek.

Wszystko, co podejmujemy z myślą o zmarłych, powinniśmy zanurzać w odkupieńczej ofierze Chrystusa, bo tylko wtedy możemy ufać, że nasza modlitwa i ofiara będą dla nich pomocne. Ważne są kwiaty, znicze, troska o groby. One ocalają pamięć, przypominają o celu ludzkich dążeń, scalają rodzinę, przypominają wspólne dziedzictwo. To jednak za mało. “Życie ludzkie zmienia się, ale się nie kończy” – słyszymy w prefacji podczas Mszy św. żałobnej. Wiara w “świętych obcowanie” stwarza jedyną w swoim rodzaju okazję, by pomóc naszym zmarłym w osiągnięciu pełni zbawienia. Materia ma tutaj niewielkie znaczenie. Najważniejsze są dary duchowe, które możemy im ofiarować, pokuta, dzięki której nie tylko zostanie skrócony czas cierpienia w czyśćcu, ale też dokona się nasze nawrócenie.

Nawiedzając z modlitwą kościół w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dniu Zadusznym, możemy pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Ponadto wypełniając określone warunki, możemy uzyskać odpust zupełny od 1 do 8 listopada za pobożne (czyli modlitewne) nawiedzenie cmentarza. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie. Warunki uzyskania odpustu zupełnego:

1. Wzbudzić intencję jego otrzymania.
2. Być w stanie łaski uświęcającej.
3. Wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
4. Przyjąć w tym dniu Komunię Świętą.
5. Odnowić naszą jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie: “Ojcze nasz”, “Wierzę w Boga” oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu.

Żródło:https://www.radiomaryja.pl/kosciol/warunki-odpustu-zupelnego-1-8-listopada/

R. Ś.